História školy
Základná škola
Základná škola v Špačinciach bola slávnostne odovzdaná do užívania 3. septembra 1967. Škola sa nachádza v krásnom zelenom areáli, kde na vyučovanie slúžia dva jednoposchodové pavilóny: pavilón A (II. stupeň), pavilón B (I. stupeň), v ktorom sa nachádza aj školský klub detí, v pavilóne C je umiestnená školská jedáleň, učebňa informatiky a od 1. septembra 2014 sú v ňom zriadené nové miestnosti pre deti MŠ. Súčasťou školy je aj priestranná telocvičňa a trávnaté futbalové ihrisko, pri ktorom bolo vybudované multifunkčné ihrisko slúžiace aj pre verejnosť.
Naša škola má dobré podmienky k dosahovaniu dobrých výsledkov v pedagogickej, mimotriednej i mimoškolskej činnosti. Je dobre vybavená modernými učebnými pomôckami, ktoré sa stále dopĺňajú a všetci vyučujúci majú predpísanú odbornú kvalifikáciu a záujem o svoju prácu. Má zriadené špeciálne učebne a učebne výchov. Škola má vybudované ihriská pre všetky druhy športov, vrátane telocvične a futbalového ihriska TJ Špačince (podľa potreby). Má veľmi dobré podmienky pre rozvoj športových aktivít nielen pre žiakov, ale aj pre rozvoj športu v obci. Škola má dve počítačové učebne s prístupom na internet, ako i dobré autobusové spojenie pre dochádzajúcich žiakov z Trnavy, Dolného či Horného Dubového.
Okolie celej školy je pravidelne skrášľované, aby žiaci žili a pohybovali sa v upravenom a krásnom prostredí, ktoré vplýva na ich estetický cit a vzťah k prírode. O úpravu areálu školy sa starajú učitelia a žiaci. Pri skrášľovaní a zveľaďovaní pomáhajú i členovia ZRPŠ formou brigád.
Zriaďovateľom základnej a materskej školy je od 1.7.2002 obec Špačince. Vyučovanie sa realizuje podľa schváleného rozvrhu hodín pre jednotlivé triedy, je jednozmenné, so začiatkom vyučovania o 8:00 hod. počas celého školského roku. V mimovyučovacom čase je možnosť navštevovania školského klubu detí.
Jednou z najdôležitejších úloh je dosiahnutie čo najväčšej efektívnosti vo výchovno-vzdelávacom procese. Formovaniu mravných vlastností žiakov venujeme pozornosť na všetkých predmetoch i v mimoškolskej činnosti. Dobré medziľudské vzťahy, vzájomné priateľstvo, spolupráca sú rozvíjané na hodinách etickej výchovy. Cieľavedome formujeme a prehlbujeme pozitívny vzťah žiakov k ochrane a tvorbe životného prostredia. Snažíme sa o rozvíjanie estetického cítenia žiakov návštevami divadelných a filmových predstavení, výstav a besied. Vedieme žiakov k utváraniu kultúrneho životného prostredia. Estetickú výchovu uplatňujeme ako súčasť všetkých predmetov i výchovy mimo vyučovania. Rozvíjame povinnú aj záujmovú telesnú výchovu, čím upevňujeme telesnú zdatnosť detí. Vplývame na formovanie správneho vzťahu žiakov k práci.
Každý školský rok prebieha výchovné poradenstvo v úzkej spolupráci výchovného poradcu s rodičmi končiacich žiakov. Výchovný poradca sa zúčastňuje triednych schôdzok ZR, kde rodičov informuje o možnosti štúdia na jednotlivých školách.
Škola veľmi dobre spolupracuje s Obecným úradom a starostom obce, radou školy, výborom ZRPŠ ako i s podnikateľskými subjektmi a podnikateľmi obce.Momentálne prebiehajú na pavilóne A a pavilóne B stavebné práce. Buduje sa nadstavba, ktorá poskytne žiakom a učiteľom ďalšie priestory na výučbu.
Materská škola
Materská škola v Špačinciach bola otvorená v roku 1959. Je umiestnená v samostatnej budove v centre obce. Od 1.7.2002 bola na základe rozhodnutia obecného zastupiteľstva zriadená ZŠ s MŠ s právnou subjektivitou v obci Špačince.
V súčasnosti materská škola poskytuje celodennú a poldennú výchovnú starostlivosť podľa požiadaviek rodičov. Prijímame deti od 2 do 5 rokov a deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Koncepcia výchovy a vzdelávania našej školy vychádza z teórie tvorivo-humanistickej výchovy, pristupovať k dieťaťu v duchu demokracie, humanity, morálky, rešpektovania jeho práv a osobnosti.Vo výchovno-vzdelávacom procese sa zameriavame na rozvoj intelektov, schopností, samostatnosti, sebaistoty, psychomotorických schopností a upevňovanie emocionálnej stability detí. Vytvárame priestor pre vynaliezavosť, tvorivosť a sebarealizáciu dieťaťa pri konštruovaní a manipulácii s rôznym materiálom. Na skvalitnenie a obohatenie našej práce zaraďujeme rôzne akcie a podujatia. V spolupráci so ZŠ organizujeme návštevy kultúrnych podujatí - bábkové divadlá, kúzelnícke predstavenia, výchovné koncerty, športové súťaže, oslavy MDD. Spoločne s rodičmi zabezpečujeme dni otvorených dverí, tvorivé dielne, posedenia pod stromčekom, karneval, výlety detí a rodičov, posedenie pri ohníku, návštevy hvezdárne v Hlohovci, dopravného ihriska a aktívne sa podieľame na verejnom, kultúrnom a spoločenskom živote v obci. Prispievame kultúrnym programom na slávnosť Stavanie mája, Dňa matiek a vystúpením na Vianočných trhoch. Zabezpečili sme pre deti výučbu anglického jazyka, plavecký výcvik a podľa záujmu rodičov logopedickú starostlivosť priamo v MŠ. Výsledky práce učiteľov a detí prezentujeme na výstavách a súťažiach v rámci okresu.
Naším cieľom do budúcnosti je v spolupráci so zriaďovateľom vylepšiť materiálno-technologické a hygienické podmienky školy a školského dvora a tak zvýšiť kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu a pobytu detí v MŠ.
Školský klub detí
Školský klub detí (školská družina) je na našej škole zriadený od roku 1967. V súčasnosti má ŠKD 6 oddelení pre žiakov 1. stupňa. Svoju činnosť zabezpečuje po vyučovaní aj pred vyučovaním v čase od 6.45 do 7.45 hod. Pracuje na veľmi dobrej úrovni, má pestrý kultúrny a športový program. Uskutočňuje svoju výchovno-vzdelávaciu činnosť prostredníctvom estetickej, prírodovednej, spoločensko-vednej, pracovno-technickej a telovýchovnej činnosti. Tieto činnosti sa dopĺňajú vhodnými aktivitami, napr. počúvaním hudby, pozeraním rozprávok, modelovaním, kreslením, návštevami knižnice, divadelných predstavení a didaktickými hrami. Veľa poznatkov a vedomostí dávajú deťom besedy. Deti sa môžu zapojiť do rôznych súťaží ako napr. Reklama v ŠKD, Vtipnejší vyhráva, Talent ŠKD, Deň na dvoch kolesách atď. Zabaviť sa a zasúťažiť si môžu deti na obľúbenej Pyžamovej alebo Tekvicovej párty. Zhotovovaním rôznych výrobkov sa učia zručnosti a šikovnosti. Zvýšenú pozornosť venujú vychovávatelia žiakom, ktorí sa tu pripravujú na ďalší vyučovací deň, učia sa a píšu si domáce úlohy. K žiakom so slabším vyučovacím prospechom majú vychovávatelia osobitný prístup a pomáhajú im s písaním domácich úloh.
Aktivity a podujatia na našej škole
Veľmi aktívna je mimotriedna a mimoškolská práca našich učiteľov najmä pri organizovaní záujmovej činnosti so žiakmi. Na škole pracuje každoročne veľké množstvo krúžkov. Na tomto mieste nie je možné opísať všetku pedagogickú a mimotriednu prácu školy. Veľmi podrobne sa o nej hovorí v školskej kronike, ktorá je na škole vzorne vedená. Preto spomenieme len niektoré činnosti.Na škole sa organizujú tieto tradičné školské podujatia:
- Dni športu, Beh Terryho Foxa, Cezpoľný beh,
- Mikuláš, Vianočná akadémia (december),
- Detský karneval (február),
- Špačinský jarný kros (marec),
- MDD, Odzvonilo (jún).
Žiaci každoročne absolvujú:
- Plavecký výcvik žiakov 3. ročníka,
- Lyžiarsky výcvik žiakov 7. ročníka,
- Školu v prírode pre žiakov 4. ročníka.Okrem toho žiaci vykonávajú exkurzie a vychádzky (Hvezdáreň v Hlohovci, SE Jaslovské Bohunice), zúčastňujú sa výchovných koncertov, navštevujú galérie, múzeá, divadelné a filmové predstavenia. Žiaci si dopĺňajú vedomosti aj besedami s políciou, hasičmi a známymi osobnosťami. Aktívne sa zapájajú do zberu odpadových surovín. Samozrejmosťou sú školské výlety jednotlivých tried.
Žiaci školy sa aktívne zapájajú do matematických súťaží (MAKS, Klokan, Pytagoriáda), do športových, výtvarných, speváckych a iných súťaží, v ktorých dosahujú veľmi pekné výsledky.
Za dosiahnuté úspechy škola, učitelia i žiaci získali viaceré vyznamenania, čestné uznania, diplomy i medaily.
Škola je zapojená do projektov:
- Infovek,
- Otvorená škola v oblasti športu,
- Zdravá škola - škola podporujúca zdravie.
Výbor ZRPŠ a Rada školy
ZRPŠ a RŠ sa volí na začiatku školského roka. Spolupráca s vedením školy a učiteľmi je veľmi dobrá. Na triednych schôdzach sú rodičia informovaní o dosahovaných výchovných a vyučovacích výsledkoch žiakov a riešia sa aktuálne problémy školy a problémy pri výchove detí. Prednášky bývali niekedy doplnené aj filmovými ukážkami.
Združenie rodičov sa aktívne zapája pri organizovaní a materiálnom zabezpečovaní školských podujatí. Tradične pomáha pri organizovaní detského karnevalu a brigádnicky pomáha pri úprave areálu školy.Od 1. júla 2014 došlo k zmene vo vedení v našej ZŠ s MŠ Špačince a do funkcie riaditeľa školy bol menovaný PaedDr. Peter Kalapoš
Dovoľte mi, aby som Vám o sebe napísal zopár viet. Vyštudoval som Strednú priemyselnú školu v Trnave a Pedagogickú fakultu UK v Bratislave, odbor špeciálna pedagogika. Na tejto univerzite som si urobil doktorát v odbore psychopédia. Po ukončení školy som pracoval v Špeciálnej základnej škole v Hlohovci ako učiteľ, potom som ako školský inšpektor pôsobil na špeciálnych školách v rámci Trnavského samosprávneho kraja. I keď som svoju prácu robil zodpovedne a snažil sa nielen kontrolovať, ale aj pomáhať a usmerňovať prácu riaditeľov, zistil som, že oveľa viac ako kontrolná činnosť, administratívne a štatistické úkony ma baví priama práca s ľuďmi a budovanie podmienok pre lepšie vzdelávanie detí a prácu pracovníkov v škole. Zmysel svojej práce som našiel v manažovaní a priamom riadení chodu ZŠ s MŠ v Križovanoch nad Dudváhom, kde som pôsobil 11 rokov až do 30.06.2014. Dnes už môžem konštatovať, že moja práca a úsilie, ktoré som vynaložil, neboli zbytočné. Škola v Križovanoch bola ako jedna z mála na Slovensku kompletne zrekonštruovaná.
Keďže v Špačinciach bývam už 12 rokov, cítim sa i ja spoluzodpovedný ako občan Špačiniec za život v obci hlavne za rozvoj školstva a jeho ďalšie smerovanie v našej obci. Vážim si dlhodobé tradície a históriu školstva v našej obci a i ja by som chcel svojím úsilím skvalitniť a zlepšiť podmienky našich detí v tejto oblasti. Plne si uvedomujem, že túto úlohu bez patričnej spolupráce a podpory zo strany nášho zriaďovateľa, ktorým je Obecný úrad Špačince, rodičov, ZRPŠ a rady školy bude len veľmi ťažké naplniť. Preto pozícia riaditeľa nie je len funkciou na reprezentáciu školy, ale predovšetkým každodenná práca človeka, ktorý musí riešiť problémy v oblasti prevádzky ZŠ a MŠ, vytvárať čo najoptimálnejšie a najefektívnejšie podmienky pre prácu učiteľov a zamestnancov školy, spĺňať či realizovať požiadavky zo strany rodičov a v neposlednom rade plánovať a kreovať ďalšie smerovanie školy.
Mojím cieľom je, aby žiaci našej školy mali vytvorené čo najlepšie podmienky na vzdelávanie a realizovanie svojich voľnočasových aktivít. Predovšetkým chcem zatraktívniť vyučovanie na našej škole novými vyučovacími metódami a formami, zapájať žiakov do olympiád, súťaží, projektov a podporovať školské akcie a aktivity na našej škole, podporovať kreativitu učiteľov, zvyšovať ich odbornú úroveň a dosahovať dobré výchovno-vyučovacie výsledky našej školy.
PaedDr. Peter Kalapoš
riaditeľ ZŠ s MŠ Špačince